Twitter
Visit Us
YOUTUBE
YOUTUBE
LINKEDIN
Share

Almanya’da Başbakan Angela Merkel’in muhafazakâr bloğu ile Sosyal Demokratlar (SPD) resmi koalisyon görüşmelerine ilişkin taslak üzerinde anlaşmaya vardı. Merkel “Partimize istikrarlı bir hükümet kurulmasını tavsiye ettik.” diye konuştu. SPD lideri Schulz “Mükemmel sonuçlara ulaştığımızı düşünüyorum.” dedi. Merkel yeni koalisyon görüşmeleri konusunda anlaşmaya varılmasının ardından  Hristiyan Sosyal Birliği (CSU) lideri Horst Seehofer ve Sosyal Demokrat Parti (SPD) lideri Martin Schulz ile birlikte ortak basın toplantısı düzenledi.

Sosyal Demokratlarla yeni koalisyon kurulması konusunda “iyimser” olduğunu söyleyen Merkel, Avrupa için yeni bir “uyanış” ihtiyacı olduğunu belirterek “yeni Alman hükümetinin Avrupa Birliği’nin geleceği konusunda Fransa ile bir anlaşmaya varacağından emin olduğunu” ifade etti. Merkel “Dünya bizi beklemiyor. Avrupa’da yeni bir başlangıca ihtiyaç var. Avrupa için yeni bir başlangıç aynı zamanda Almanya için de yeni bir başlangıç olacak.” dedi.

SPD lideri Schulz da Merkel’in muhafazakâr bloğu ile koalisyon görüşmeleri konusunda anlaşılması konusunda “Mükemmel sonuçlara ulaştığımızı düşünüyorum.” dedi. Koalisyon görüşmelerinin resmi olarak başlamasından önce 21 Ocak’taki  parti kongresinde SPD üyelerinin onayına ihtiyacı olan Schulz “Biz Sosyal Demokratlar, oy birliği ile parti kongresinde parti liderlerine yeni hükümeti oluşturmak üzere koalisyon görüşmeleri için yetki vermelerini tavsiye ettik.” dedi.

Merkel’in Hristiyan Demokratları’nın Bavyeralı kardeş partisi CSU’nun lideri Seehofer de Sosyal Demokratlar’ın yeşil ışık yakması halinde Paskalya’dan önce (1 Nisan) bir anlaşmaya varılmasının mümkün olduğunu söyledi.

Fransa: Fransa-Almanya ilişkileri ve Avrupa’nın geleceği açısından önemli

Anlaşma aylardır AB’de reform isteyen ancak Almanya’da uzlaşı olmaması halinde bu kapının kapanmasından endişe eden Fransa ve Avrupa Komisyonu tarafından da olumlu karşılandı. Fransa hükümet sözcüsü Benjamin Griveaux “Anlaşma özellikle Avrupa’nın ve Fransa-Almanya ilişkilerinin istikrarı ve geleceği açısından önemli.” dedi.

Avrupa Komisyonu Başkanı Jean-Claude Juncker de Bulgaristan’ın başkenti Sofya’da yaptığı açıklamada anlaşmanın Avrupa ile ilgili olan kısımlarını “Avrupa politikasına önemli, olumlu ve geleceğe yönelik yapıcı bir katkı” olarak niteledi.

28 sayfalık taslak belge

“Çığır açıcı” olarak nitelenen anlaşmayla birlikte, nasıl bir politika izleneceğine dair 28 sayfalık taslak bir belge hazırlandı. Belgede Türkiye maddeleri de var. Koalisyon görüşmelerine yakın kaynakların aktardığına göre başkent Berlin’de 24 saati aşkın süredir görüşmelerde taraflar koalisyon müzakerelerine resmen başlamak için prensipte anlaştı ve müzakerelerin temelini oluşturacak 28 sayfalık ortak bir taslak belge hazırladı.

“Türkiye ile yeni fasıl açılmayacak”

Belgede Türkiye’yi ilgilendiren başlıkta ise Türkiye’nin AB sürecinde yeni fasıl açılmaması ve açılan fasılların da kapanmayacağı belirtilerek, ”Türkiye çok yönlü ilişkilere sahip olduğumuz önemli bir müttefik ve komşu. Demokrasi, hukukun üstünlüğü ve insan hakları durumu kötüleştiği için (AB) müzakerelerde açılan fasıl kapatılmayacak, yeni bir fasıl da açılmayacak. Türkiye gereken yükümlülüklerini yerine getirmediği sürece vize serbestisi olmayacak ve Gümrük Birliği güncellenmeyecek.”‘ ifadeleri yer aldı.

Taslakta başka neler var?

Ekonomi / Vergi

 • 1990’daki yeniden birleşmenin ardından yürürlüğe giren yoksul Doğu eyaletlerini destekleme amacıyla alınan dayanışma vergisi aşamalı olarak kaldırılacak. Böylece yurttaşlar için 10 milyar Euroluk bir vergi indirimi olacak.
 • 2021 itibarıyla eğitim, araştırma ve dijitalleşme için 5,95 milyar Dolar yatırım yapılacak.
 • Borçsuz dengeli bütçe amacına bağlı kalınacak.

İklim / Çevre

 • 2020, 2030 ve 2050 iklim hedefleri tanınacak.
 • 2030 itibarıyla karbon dioksit emisyonlarının yüzde 55 oranında azaltılması amacını garanti altına alacak yasa geçirilecek.
 • 2030 itibarıyla enerjinin yüzde 65’inin yenilenebilir kaynaklardan elde edilmesi amaçlanacak.

Göç

 • 2015’teki göçmen akınının benzerinin yeniden yaşanmasını önlemek için Almanya ve Avrupa’ya yönelik göçmen alımı sınırlandırılacak. Yıllık mülteci sayısı 180 bin ile 220 bin arasında kalacak.
 • Almanya’da yaşayan mültecilerin yakınlarının ailelerinin ülkeye alımı ayda 1000 kişi olarak sınırlandırılacak.
 • Almanya’nın göçmenleri entegre etme kabiliyetini inceleyen özel bir hükümet komisyonu kurulacak ve komisyon parlamentonun alt kanadına rapor verecek.
 • Göçmenler yerine göçmenliğin nedenlerine odaklanılacak.
 • Göçmenlerin Avrupa genelinde adil olarak dağıtımı için ortak bir Avrupa mültecilik sistemi desteklenecek.

Avrupa

 • Korumacılık, izolasyon ve milliyetçilik reddedildi. Daha fazla uluslararası iş birliğine ihtiyaç olduğu vurgulandı.
 • Fransa-Almanya iş birliğinin güçlendirmesi- Almanya ve Fransa’nın yenilikçi olması gerektiği ifade edildi ve yapay zekâ araştırmaları konusundaki niyetlerini göstermeleri gerektiği belirtildi.
 • Avrupa Parlamentosu’nun ve Avrupa Birliği’nin finans kurumlarının güçlendirilmesi- Almanya’nın AB bütçesine daha fazla ödeme yapmaya hazır olması gerektiği belirtildi.

Tarım

 • Ülke genelinde genetiği değiştirilmiş bitkilerin ekilip biçilmesinin yasaklanmasında uzlaşıldı.

 

Fotoğraf: Reuters / Fabrizio Bensch

Kaynak: https://tr.sputniknews.com/avrupa/201801121031781939-merkel-istikrarli-hukumet-tavsiye/

            https://tr.sputniknews.com/avrupa/201801121031780560-almanya-koalisyon-gorusme-cigir-acan-anlasma/