Twitter
Visit Us
YOUTUBE
YOUTUBE
LINKEDIN
Share

Eski İran Cumhurbaşkanı Mahmud Ahmadinejad, dini lider Ayetullah Hamaney’in aday olmamasını talep etmesine karşın, Mayıs’taki Cumhurbaşkanlığı seçimi için adaylık başvurusunda bulundu.

İran devlet medyası, eski İran Cumhurbaşkanı Mahmud Ahmadinejad’ın Mayıs ayındaki Cumhurbaşkanlığı seçimi için adaylık başvurusunda bulunduğunu duyurdu.

19 Mayıs’taki seçimler için Pazartesi başlayan başvurular, 5 gün sürecek. Muhafız Konseyi cumhurbaşkanı aday adaylarını, “İslam’a inançları” ile devrime ve ideallerine bağlılıkları yönünden inceleyecek.

Eylül ayında isim vermeden Ahmedinejad’ın yanına geldiğini aktaran Hamaney, “Bir bey benim yanıma geldi, bende bu beyin hem kendi hem de ülkenin iyiliği için söyledikleri konuya iştirak etmemelerini belirttim. ‘Katılmayın’ demedim, ‘Sizin katılmanızın iyi olmadığını düşünüyorum’ dedim. Kendisine bu konuya girdiğiniz takdirde ülkede kutuplaşma olacağını ve bunun ülke için zararlı olacağını söylüyoruz” diye konuşmuştu.

Ahmedinejad ile birlikte seçim kurumuna giden eski yardımcısı Hamid Bekai de adaylık başvurusunda bulundu. Ahmedinejad geçen hafta düzenlediği basın toplantısında “Cumhurbaşkanlığı seçimlerinde aday olmayacağım, ancak en iyi aday olarak gördüğüm Bekai’yi destekleyeceğim” demişti.

 

Kaynak: http://www.aljazeera.com.tr/haber/ahmedinejad-hamaneye-ragmen-aday-oluyor