Twitter
Visit Us
YOUTUBE
YOUTUBE
LINKEDIN
Share

ABD ile Güney Kore’nin Kore Yarımadası’nda hafta başında geniş çaplı ortak askeri tatbikat yapmasına Çin’den yanıt geldi. ABD’ye gözdağı veren Çin, Kore Yarımadası yakınlarında “daha önce üzerinde uçmadığı rota ve bölgelerde” hava tatbikatı yaptığını duyurdu.

Kuzey Kore ile komşusu Güney Kore ve müttefiki ABD arasında Pyonyang’ın balistik füze ve nükleer silah denemelerinin ardından başlayan kriz sürerken, Pekin uyarılara rağmen bölgede askeri tatbikatlarını sürdüren Washington’a “daha önce görülmemiş” şekilde yanıt verdi. ABD ve Güney Kore bölgede Pazartesi günü geniş çaplı hava muharebesi tatbikatı “Açıkgöz”ü gerçekleştirmişti.

South China Morning Post’un aktardığına göre aynı gün Çin bölgede  hava tatbikatı gerçekleştirdi.  Çin Hava Kuvvetleri Sözcüsü, Kore Yarımadası yakınlarında, Doğu Çin Denizi ve Sarı Deniz üzerinde “daha önce hiç üzerinde uçulmamış bölge ve rotalarda” tatbikat yaptıklarını aktardı. Sözcü Shen Jinke hava tatbikatını casus uçakların yanı sıra  savaş uçakları, erken uyarı ve kontrol uçakları katıldı. Ayrıca tatbikata karadan havaya füze birimleri de katıldı.

“Washington ve Seul’e bir uyarı”

Gazeteye konuşan Çinli askeri uzman Li Jie “Çin ordusunun bu açıklamasının zamanlaması aynı zamanda Wahington ve Seul’e Pyongyang’ı daha fazla provoke etmemeleri konusunda bir uyarı” değerlendirmesinde bulundu.

 

Fotoğraf: Reuters / China Stringer Network

Kaynak: https://tr.sputniknews.com/asya/201712061031285328-abd-kore-cin-gozdagi/