Twitter
Visit Us
YOUTUBE
YOUTUBE
LINKEDIN
Share

ABD Başkanı Donald Trump, fikrini değiştirmesine yönelik onca çağrıya rağmen, ülkesinin en yakın müttefiklerini yüksek gümrük vergileriyle vurdu.

ABD Ticaret Bakanı Wilbur Ross Avrupa Birliği (AB), Kanada ve Meksika’ya karşı çelik ve alüminyum ithalatında yüksek gümrük vergilerinin bu gece yarısından itibaren yürürlüğe gireceğini duyurdu. Ross, bundan böyle AB, Kanada ve Meksika’dan ithal edilen çeliğe yüzde 25, alüminyuma yüzde 10 vergi uygulanacağını belirtti.

Oysa ABD ile kuzey komşusu Kanada ve güney komşusu Meksika arasında can damarı niteliğinde yaşamsal önemde pek çok ilişki var. AB üyesi ülkelerin birçoğu da aynı zamanda NATO müttefiki. Trump’ın bu inadının, Amerika kıtasını karıştırmanın ötesinde Trans Atlantik ittifakına onarılması çok zararlar vereceği yorumları yapılıyor.

Fransa’dan misilleme uyarısı

İlk tepkiyi Fransa gösterdi. Fransa Maliye Bakanı Bruno Le Maire, ABD’nin yüksek gümrük vergilerinin “haksız” ve “tehlikeli” olduğunu söyledi.

ABD’nin bunları uygulaması durumunda AB’nin gerekli tüm önlemleri alarak karşılık vereceğini dile getiren Le Maire, ”En büyük ticaret ortakları olan AB ile ticaret ihtilafına girmek isteyip istememek tümüyle ABD’li yetkililere kalmış.” dedi.

Ardından Avrupa Komisyonu Başkanı Jean Claude Juncker ”ABD’nin ilave vergi kararından endişe duyuyorum. Bu açık ve basit bir şekilde korumacı politikadır.” tepkisini gösterdi.

Ross’dan tehdit

Bugün Fransız sağının gazetesi Le Figaro’da yayımlanan röportajda Ross, AB ile ticaret savaşı istemediklerini söyleyerek şöyle devam etti:

”Misilleme önlemleri alıp almama kararı Avrupa Birliği’ne ait. Eğer alırsa bir sonraki soru şu olur: Trump buna nasıl tepki verecektir? Çin misilleme yapmaya karar verdiğindeki tepkisini gördünüz. Eğer taraflar arasında gerilim tırmanırsa AB misilleme uygulama kararı aldığından ötürüdür.”

Ancak ABD’nin en yakın müttefiklerini vurarak ticaret savaşlarını başlatmasına kaçınılmaz gözüyle bakılıyor. Dünya tarihinde ticaret savaşlarını büyük güçler arası savaşların takip ettiği bir eğilim gözlemlemek mümkün.

Trump: Ticaret savaşları iyidir

Daha önce Trump yüksek ek gümrük vergisi kararına gelen tepkiler üzerine AB ve diğer bazı ülkeler için 1 Haziran’a dek muafiyet süresi tanımıştı. Bu gece yarısı sürenin dolması öncesinde muafiyetin uzatılmayacağı netleşti. Trump’ın kararı karşısında ticaret savaşı uyarısı yapmış olan Alman hükümeti kendisinden ”Ticaret savaşları iyidir ve kazanması kolaydır.” yanıtını almıştı.

Fotoğraf: Reuters / Kevin Lamarque

Kaynak: https://tr.sputniknews.com/abd/201805311033674919-abd-ab-kanada-meksika-celik-aluminyum-vergi-yururlukte/