Twitter
Visit Us
YOUTUBE
YOUTUBE
LINKEDIN
Share

ABD 2 yıl önce birliklerini çektiği Afganistan’ın güneyindeki Helmand vilayetine Amerikan Deniz Piyadeleri’nden oluşan 300 kişilik yeni bir üs kurarak geri döndü.

Üsteki askerlerin Afgan ordusuna eğitim, terörle mücadele ve Taliban operasyonlarına destek amacı ile bölgede konuşlandırıldığı duyuruldu.

ABD’nin 11 Eylül saldırıları ardından ilk askeri birlik gönderdiği ve 2014’te çekildiği Taliban’ın en güçlü olduğu Helmand vilayetinde, son dönemde Afgan güçlerinin büyük kayıplar vermesi ve Taliban’ın kırsalda hâkimiyetinin artması ardından ABD bölgede yeniden üs kurma kararı aldı.

Üsteki askerler bugün törenle görevlerine başladı.

YENİ ÜS TALİBAN’IN İLKBAHAR SALDIRILARINI BAŞLATTIĞINI DUYURMASINDAN SONRA AÇILDI

300 Amerikan Deniz Piyadesinden oluşan görev gücünün öncelikli görevi Helmand’daki Afgan güvenlik güçlerine destek sağlamak.

Askerler, el yapımı patlayıcılar ile tuzakların imhası ve özel operasyonlara destek verecek. ABD’nin ülkede 8400 askeri bulunurken buna ek olarak NATO kapsamında ise 5 bin asker ülkede görev yapıyor.

Helmand’da Taliban ile yaşanan çatışmalarda çoğu ABD ve İngiltere vatandaşı yaklaşık 1000 koalisyon askeri hayatını kaybetti.

Taliban bir gün önce ‘ilkbahar saldırılarını’ başlattığını duyurmuştu.

 

Kaynak: https://tr.sputniknews.com/ortadogu/201704301028284087-abdden-iki-yil-sonra-helmanda-askeri-us/