Twitter
Visit Us
YOUTUBE
YOUTUBE
LINKEDIN
Share

IKBY Peşmerge Bakanlığı, ABD’nin gelecek yıl iki Peşmerge tugayı için eğit-donat programı başlatacağını açıkladı.

Irak Kürt Bölgesel Yönetimi (IKBY) Peşmerge Bakanlığı Genel Sekreteri Cabbar Yaver, ABD Savunma Bakanlığından gelecek mali destek hakkında konuştu.  Yaver yaptığı açılamada,  “ABD Savunma Bakanlığı, terörle mücadele kapsamında IKBY’ye verilmek üzere 200 milyon dolarlık yardım bütçesi ayırdı. Bu bütçenin yarısı, iki Peşmerge tugayının eğitiminde kullanılacak” dedi.

ABD Savunma Bakanlığının aldığı mali destek kararının henüz proje aşamasında olduğunu belirten Yaver, “Söz konusu kararın onaylanması ve paranın gelmesiyle birlikte iki tugayın eğitimine başlanacak. Paranın geri kalan kısmının ise yedek silah parçaları ile Peşmerge’nin ulaşım ve iletişim sistemlerine harcanması planlanıyor” ifadelerini kullandı.

KERKÜK’TEKİ İKİ TUGAYIN SİLAH DONANIMI TAMAMLANDI

Eğit-donat programının uygulanacağı iki Peşmerge tugayının henüz belirlenmediğini kaydeden IKBY Peşmerge Bakanlığı Genel Sekreteri, “ABD Kerkük’teki 1. ve 2. Piyade Tugayı’nı hafif ve ağır silahlar olmak üzere tamamen donattı. Şimdi kentin güney ile kuzeybatısında görev alıyorlar” diye konuştu.

ABD Dışişleri Bakanlığı, önceki gün Peşmerge güçleri için Irak’a 295.6 milyon dolarlık silah satışını onayladığını açıklamıştı.

ABD Savunma Bakanlığı ile Irak Kürt Bölgesel Yönetimi İçişleri Bakanlığı arasında 12 Temmuz 2016’da Musul’un terör örgütü IŞİD’den kurtarılmasına ilişkin daha kapsamlı işbirliğini öngören bir askeri protokol imzalanmıştı. Bu protokole göre, ABD’nin Peşmerge maaşlarının temin edilmesi için 415 milyon dolarlık mali yardım vereceği bildirilmişti.

 

Kaynak: https://tr.sputniknews.com/abd/201704211028177928-abd-den-2-pesmerge-tugayina-egit-donat-destegi/