Twitter
Visit Us
YOUTUBE
YOUTUBE
LINKEDIN
Share

ABD Ticaret Bakanlığı tarafından 3 Nisan 2018 günü yayımlanan bir belge ile Çin’in ABD’li şirketlerin teknolojilerini ve fikri mülkiyetlerini ele geçirmeye yönelik usulsüz faaliyetlerine mütekabil alınacak tedbirlerin ilk bölümünü kamuoyuna duyurdu.

Belgeye göre, Çin’den ithal edilen yaklaşık 1300 ürüne yüzde 25 ek gümrük tarifesinin getirilmesi öngörülüyor. Listede, nükleer reaktörler, toryum ve uranyum bileşikleri, demir, çelik, alüminyum ve bunları içeren alaşımlı metaller, gaz türbini, fırın, hava ve gaz sıvılaştırıcı makineler, laktik maya, bazı ilaç ve aşılar gibi birçok ürün çeşidi yer alıyor.

Ticaret Bakanlığı kamuoyundan görüş almak amacıyla hazırladığı belgede “Listedeki ürünlerin değeri 2018 yılı için öngörülen ticari değerler çerçevesinde yaklaşık 50 milyar dolardır. Bu tutar, ABD ekonomisine verilen zararı ve Çin’in uygun olmayan davranışlarını, politika ve uygulamalarını önlemek açısından uydundur.” denildi.

ABD iş dünyası ve kamuoyunun yorumuna açılan listeye, gelen geri bildirimler doğrultusunda 60 gün içerisinde son halinin verilmesinin beklendiği ifade edilmektedir. Ancak bazı ekonomistler tarafından Çin’in bu ürünlere yönelik bir misillemede bulunmasının, her kes için kayba yol açacak bir ticaret savaşına yol açabileceği yönünde uyarılar yapılmaktadır.

ABD yönetiminin, Çin’e spesifik olarak getirmeyi planladığı ek gümrük vergilerine ilişkin listenin yayımlanması akabinde Çin Maliye Bakanlığı’ndan da bir hamle gelmiş ve Pekin hükümeti Washington yönetiminin ithal çelik ve alüminyuma getirdiği gümrük tarifelerine cevaben ABD’den ithal edilen yaklaşık 3 milyar dolar tutarındaki 128 ürüne yüzde 15 ile 25 oranında vergi uygulanacağı ilan etmişti.

Fotoğraf: Getty Images

Aktaran: Yücel Tünel

Kaynak: http://www.bbc.com/persian/world-43636256