Twitter
Visit Us
YOUTUBE
YOUTUBE
LINKEDIN
Share

ABD Senatosu, ülkedeki federal kurumların finansman yetersizliği nedeniyle Cuma gecesi kapanmasını önleyecek iki haftalık geçici bütçe tasarısını onayladı. Federal hükümetin hizmetlerini 8 Aralık gecesi askıya almasını engelleyecek tasarı, ABD Senatosundan 14’e karşı 81 oyla geçti.

Kongrenin diğer kanadı olan Temsilciler Meclisinden de saatler önce geçen bütçe tasarısı, son aşama olarak ABD Başkanı Donald Trump’ın imzasına sunulacak. Trump’ın hükümetin kapanmaması için tasarı imzalayarak yasalaştırması bekleniyor.

Cumhuriyetçiler ile Demokratlara 2018 mali yılı bütçesi üzerinde uzlaşmaları için ek süre tanıyacak geçici bütçe tasarısı, federal hükümetin hizmetlerini 22 Aralık Cuma gecesine kadar finanse etmesini sağlayacak. ABD’de federal hükümet en son 2013’ün Ekim ayı başında kapanmış, ülke ekonomisi 16 günlük süreçte 24 milyar dolar kaybetmişti.

Hükümetin kapanması, görevi aciliyet arz etmeyen tüm devlet memurlarının ücretsiz zorunlu izine çıkarılması ve birçok devlet dairesinde işlerin durma noktasına gelmesi anlamına geliyor. Ayrıca hükümet kapanırsa müze ve parklar kapalı kalacak, vergi ve pasaport daireleri dâhil birçok kamu kurumu hizmet veremeyecek.

 

Fotoğraf: AP Photo / Chairman of the Joint Chiefs

Kaynak: https://tr.sputniknews.com/ekonomi/201712081031314905-abd-hukumet-kapanmamasi-asama-gecildi/