Twitter
Visit Us
YOUTUBE
YOUTUBE
LINKEDIN
Share

ABD Genelkurmay Başkanlığı Sözcüsü Korgeneral Kenneth F. McKenzie, Suriye’deki ABD güçleri ve müttefiklerine saldırmanın “kötü bir fikir” olduğunu belirtti.

Suriye Devlet Başkanı Beşar Esad’ın, ABD destekli Demokratik Suriye Güçleri’ne (DSG) karşı askeri seçeneğin masada olduğu açıklamasını değerlendiren McKenzie, “Suriye’de tüm taraflar şunu anlamalı: ABD güçlerine veya koalisyon ortaklarına saldırı kötü bir fikir.” dedi.

“Çatışmasızlık bölgesini sürdürmek önemli”

ABD Savunma Bakanlığı’nda (Pentagon) brifing veren McKenzie “Biz oradayız. Hiçbir şey değişmedi. O çatışmasızlık bölgesini sürdürmek önemli ve bunu değiştirmeye meyilli her eylemi çok tehlikeli görüyoruz.” dedi.

Suriye Devlet Başkanı Beşar Esad, Russia Today (RT) kanalından Murat Gaciyev’e verdiği demeçte, ABD destekli Demokratik Suriye Güçleri (DSG) ile barış görüşmelerine hazır olduklarını ama askeri seçeneğin de hala masada olduğunu söylemişti.

Suriye’de DSG kontrolü altındaki bölgelerin “Amerikalılarla birlikte ya da onlarsız” geri alınması gerektiğini söyleyen  Esad “Amerikalılar Suriye’den gitmeli. Bir şekilde gidecekler.” demişti.

Fotoğraf: Reuters / Rodi Said

Kaynak: https://tr.sputniknews.com/abd/201806011033679097-abd-esad-askeri-secenek-ypg/