Twitter
Visit Us
YOUTUBE
YOUTUBE
LINKEDIN
Share

ABD Dışişleri Bakanı Mike Pompeo 23 Temmuz 2018 günü Kaliforniya kentinde ikamet eden bazı İranlılara hitaben yapığı konuşmada İran yönetiminde bulunan üst düzey yetkilileri sert bir dille eleştirdi. İran’ın üst düzey yetkililerin bir dizi yolsuzluklara karıştığını iddia eden Pompeo, liderler arasındaki yolsuzluk ve zenginlik seviyesi, İran’ın bir hükümetten çok mafyavari bir şey tarafından yönetildiğini gösteriyor ifadelerini kullanarak, İran’daki hükümet karşıtlarına destek olacaklarını belirtti.

İran’da meydana gelen rejim karşıtı gösterileri destekledikleri vurgulayan Pompeo, Trump yönetimi İran halkı için sizinle aynı rüyayı görüyor. Bizim çabalarımız ve Tanrı’nın yardımı ile o günler gelecek dedi. Ülkenin yönetimini belirlemenin İran halkının sorumluluğunda olduğunu kaydeden ABD Dışişleri Bakanı, ABD uzun zamandır sesleri ve istekleri göz ardı edilen İran halkını destekleyecektir ifadeleri kullandı.

Washington yönetiminin, İran rejimine en üst düzeyde baskı uygulamaya devam edeceklerini vurgulayan Pompeo, İran yönetiminden somut adımlar geldiği takdirde Washington’un Tahran ile masaya oturabileceğini ancak hali hazırda Washington’un özellikle de İran’ın enerji ve bankacılık sektörüne baskı uygulamaya devam edeceğini, hedeflerinin İran’dan ham petrol ithal eden ülkelerle birlikte çalışıp, 4 Kasım 2018 tarihine kadar İran’dan ham petrol ithalatlarını sıfıra kadar indirmeyi sağlamak olduğunu kaydettiLübnan haline getirmesine izin vermeyeceği vurgulandı.

 

Aktaran: Yücel Tünel

Kaynak: https://www.mashreghnews.ir/news/877072