Twitter
Visit Us
YOUTUBE
YOUTUBE
LINKEDIN
Share

Kaide’nin Suriye kolu Nusra Cephesi ile bağlantılı olarak Suriye Sivil Savunması adıyla kurulan ve daha sonra Beyaz Miğferler adını alan grup, ABD’nin kendilerine para göndermeyi kestiğini duyurdu.

Batı’nın Suriye hükümetinin saldırılarından sivilleri kurtarmaya çalışan bir yardım örgütü olarak gösterdiği, Rusya’nın ise Suriye hükümetini suçlamaya yönelik sahte haberler ve görseller üretmekle suçladığı Beyaz Miğferler‘in lideri Raed Salih, CBS kanalına konuştu.

Mart ayında Washington’da krallar gibi ağırladılar

Beyaz Miğferler’in bütçesinin üçte birini oluşturan Amerikan yardımının son haftalarda durduğunu söyleyen Salih, oysa iki ay önce Washington’a gönderdikleri heyetin ABD Dışişleri Bakanlığı tarafından çok iyi ağırlandığını belirtti.

Salih, Mart’ta üst düzey ABD’li yetkililerin 2020’ye kadar uzun vadeli yardım sözü verdiğini, şimdiyse Washington’dan hiç para gelmez olduğunu, ABD Dışişleri Bakanlığı’ndan yardımın “aktif gözden geçirilme” durumunda olduğu yanıtını aldıklarını aktardı.

ABD Dışişleri Trump’tan teyit istemiş

Salih sadece birkaç aylık paraları kaldığını söylerken Beyaz Miğferler’in bir başka yetkilisi de ”Bu, çok endişe verici bir gelişme.” dedi.

ABD Dışişleri Bakanlığı’nın bir iç yazışmasına göre Yakın Doğu Bürosu Beyaz Miğferler’e tüm fonların dondurulması kararıyla ilgili Trump yönetiminden 15 Nisan’a dek teyit göndermesini istemiş.

Beyaz miğferler videoları

Suudi Arabistan’ın desteklediği Ceyş-ül İslam’ın (İslam Ordusu) kalesi konumundaki Şam’ın Doğu Guta kırsalının Duma ilçesinden 7 Nisan’da Beyaz Miğferler’in kimyasal saldırı iddiası gelmişti. Beyaz Miğferler, daha önce başka yerlerde de yaptığı gibi Suriye hükümet güçlerinin kimyasal saldırı düzenlediğine dair düzmece izlenimi veren bir video yayımlamıştı.

Bunu 14 Nisan’a ABD-İngiltere-Fransa’nın Suriye hükümet güçlerine yönelik yoğun füze saldırıları takip etti. Saldırılar tam da BM’ye bağlı Kimyasal Silahların Yasaklanması Örgütü’nün (KSYÖ/OPCW) Duma’ya girip numune toplaması öncesi düzenlendi.

Mizansen tanıklıkları

Daha sonra Rusya’nın OPCW Temsilcisi, Duma’da kimyasal incelemesi yapan Rus uzmanların, Beyaz Miğferler’in videosunda “kimyasal saldırının kurbanları” diye gösterilen kişilerle görüştüğünü, bu kişilerin her şeyin mizansen olduğu yönünde tanıklık ettiklerini açıkladı.

“Kimyasal saldırı” dediler, çocuklara hortumla su döktüler

Videodaki çocuklardan biri olduğu söylenen Hasan Diab, Rossiya 24 isimli Rus televizyonuna konuştu.

Hasan annesiyle birlikte bodrumda saklanırken ”Hastaneye gitmeniz lazım” bağırışları üzerine harekete geçtiklerini, hastaneye vardıklarında ise birinin kendisini yakalayıp başından aşağı su döktüğünü, ardından başkalarıyla birlikte bir yatağa yatırıldığını ve o sırada bütün bunların videoya çekildiğini anlattı.

Rusya Savunma Bakanlığı Sözcüsü İgor Konaşenkov’dan açıklama

Konaşenkov’a göre kararın arkasında Doğu Guta’ya bağlı Duma’daki kimyasal saldırı provokasyonunda çok sayıda bulgu ve görgü tanığının çıkmasına izin verilmesi yatıyor.

Konaşenkov, “7 Nisan’da Duma’da düzenlenen sözde kimyasal saldırı hakkında en çok sesi çıkan ABD ve bazı Avrupa ülkelerinin temsilcilerinin Beyaz Miğferler’in yaptığı provokasyonun canlı şahitleriyle konuşmak istememesi anlaşılır gibi değil. ABD’nin gruba desteğini kestiği bilgisi bundan dolayı mı servis edildi? Hâlbuki bugün korkunç provokasyonla ilgili çok sayıda bulgu ve görgü tanığı ortaya çıktı ve sanırım, herkes her şeyi anladı.” ifadelerini kullandı.

“OPCW, Duma’daki çalışmalarını tamamladı”

Konaşenkov, Kimyasal Silahların Yasaklanması Örgütü (OPCW) uzmanlarının Duma’daki sözde kimyasal saldırıyla ilgili çalışmalarını tamamladığını belirtti.

OPCW uzmanları, iki daireyi ziyaret etti ve buradan numuneler aldı. Militanlara ait laboratuvarı ve kimyasal silah deposunu da ziyaret eden uzmanlar, Duma’daki hastaneye giderek ilçe sakinleriyle ve Beyaz Miğferler’in provokasyon videosunda yer alanlarla konuştu.” diye devam eden Konaşenkov, OPCW heyetinin hazırlayacağı raporu beklediklerini kaydetti.

Fotoğraf: AFP 2018 / Amer Almohibany

Kaynak: https://tr.sputniknews.com/ortadogu/201805041033300060-abd-beyaz-migferleri-finanse-etmeyi-durdurdu/

https://tr.sputniknews.com/ortadogu/201805041033309318-rusya-abd-beyaz-migfer-finanse-muhtemel-neden/