Twitter
Visit Us
YOUTUBE
YOUTUBE
LINKEDIN
Share

AB liderlerinin bugün düzenleyeceği zirvenin sonuç bildirisi taslağı basına sızdı. AB liderleri ”Türkiye’nin Ege ve Doğu Akdeniz’de devam eden yasadışı eylemlerini güçlü dille kınıyoruz ve Yunanistan, Kıbrıs’la tam dayanışma içinde olduğumuzu vurguluyoruz.” diyor.

AB’ye üye 28 ülkenin hükümet veya devlet başkanları (AB Konseyi) bugün Brüksel’de toplanıyor. Tartışmaya açık meseleler dışında kalan konuların AB zirvesi sonuç bildirisine nasıl yansıyacağı belirlendi.

Sonuç bildirisi taslağının Türkiye ile AB üyesi komşuları arasındaki son gerilimlere değinen bölümünde ”AB Konseyi, Türkiye’nin Ege ve Doğu Akdeniz’de devam eden yasadışı eylemlerini güçlü dille kınıyor ve Yunanistan, Kıbrıs’la tam dayanışma içinde olduğunu vurguluyor” deniliyor.

“Kıbrıs’ın egemenlik haklarına saygı” çağrısı

”Türkiye’ye eylemlerini kesmesi ve Kıbrıs’ın hem AB yasaları, hem de uluslararası yasalara uygun şekilde doğal kaynaklarını araştırma ve çıkarmaya yönelik egemenlik haklarına saygı göstermesi çağrısı yapıyoruz” diye devam eden sonuç bildirisi taslağında, Türkiye’de AB vatandaşlarının tutuklanmasına da dikkat çekildi:

”Türkiye’de AB vatandaşlarının gözaltına alınması ve tutuklanmasının devam etmesinden derin endişe içindeyiz. Türkiye’yi bu sorunları AB üyesi ülkelerle diyalog içinde çözmeye çağırıyoruz.”

AB-Türkiye zirvesine 4 gün kaldı

Bu arada özellikle 15 Temmuz 2016 darbe girişiminden sonra Türkiye ile AB arasında daha da gerilen ilişkileri bir nebze onarmak amacıyla AB Dönem Başkanı Bulgaristan’ın Varna kentinde 26 Mart’ta AB-Türkiye zirvesi düzenlenmesi için hazırlıklar devam ediyor. Bugün Anadolu Ajansı (AA) Editör Masası’nda gündeme ilişkin değerlendirmelerde bulunan Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, Varna’daki AB-Türkiye zirvesinde vize serbestisinin gündeme gelebileceğini söyledi.

Trump’ın AB’ye imtiyaz vermesi peşinde

Bugün Brüksel’de yapılacak AB zirvesinde ise gündemin baş maddesi, ABD Başkanı Donald Trump’ın tüm çelik ve alüminyum ithalatında gümrük vergilerini yükseltmiş olması ve bunun yol açabileceği ticaret savaşları. AB liderleri, ticaret savaşına tutuşmadan Trump yönetimiyle pazarlığa giderek Avrupa’yı gümrük vergisi duvarının haricinde tutmanın yollarını tartışacak.

May, Putin’e karşı destek arayışında

Bir diğer gündem konusu da İngiltere’de eski bir Rus casusuyken İngiliz istihbaratı için çalışmış olan Sergey Skripal ile kızının sinir gazıyla zehirlenmesi vakası. İngiltere’nin AB’den çıkış sürecinde olmasına karşın Başbakan Theresa May zirveye katılacak ve İngiltere ile Rusya arasında Soğuk Savaş rüzgârları estiren bu olayla ilgili mevkidaşlarını bilgilendirecek.

Olayla ilgili Moskova’yı suçlayan May’in, AB’den, Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin’e karşı sert duruş ve açıklama talep edeceği belirtiliyor. İngiliz Muhafazakâr Parti liderinin, pazartesi günü AB dışişleri bakanlarının yaptığı “İngiltere ile koşulsuz dayanışma” açıklamasından çok daha güçlü bir tepki beklediği söyleniyor.

Fotoğraf: Reuters / Yves Herman

Kaynak: https://tr.sputniknews.com/avrupa/201803221032738197-ab-turkiye-ege-akdeniz-yunanistan-kibris-yasadisi-eylemler-en-sert-sekilde-kiniyoruz/