Twitter
Visit Us
YOUTUBE
YOUTUBE
LINKEDIN
Share

Antik Yunan döneminde keşfedilip geliştirildiği düşünülen ve matematiğin bir dalı olan trigonometriyi Yunanlardan yaklaşık 1500 yıl önce Babillilerin keşfettiği ortaya çıktı.

3700 yıllık bir tabletin tekrar incelenmesi tarihin tekrar yazılmasına sebep olacak bir sonuç doğurdu. Babilli matematikçilerin Yunanlardan yaklaşık 1000 yıl öncesinden trigonometri tablosu oluşturduğu ortaya çıktı. Plimpton 332 olarak bilinen tablet 1900’lerin başında Güney Irak’ta Indiana Jones’un esin kaynağı olan Amerikalı arkeolog ve diplomat Edgar Banks tarafından keşfedilmişti.

Avustralya’nın New South Wales Üniversitesi’nde yapılan yeni araştırma, tabletin üzerindeki matematiğin dünyanın eski ve en doğru trigonometrik tablo olduğunu gösterdi.

Araştırmayı yürüten Dr. Wildberger, Plimpton 322 tabletinin trigonometrinin kurucusu olarak tanımlanan Yunan Hipparkos’tan 1500 yıl önce trigonometriyi geliştirdiğini söylüyor. Dr. Wildberger sözlerine şöyle devam ediyor:

“Bu tablet sadece modern matematik araştırmaları için değil, aynı zamanda matematik eğitimi için yeni olanaklar ortaya çıkarıyor. Plimpton 322’de, bizimkinden daha net avantajlar sağlayan daha basit, daha doğru bir trigonometri görüyoruz.

Bugünkü trigonometrinin aksine Babilliler 10’luk sistem yerine 60’lık bir sistemi baz alıyor. Bunun nedeni 60’ın üçe bölünebiliyor olması. Babil tabletlerinden bir hazine deposu var, ancak bunların sadece bir kısmı henüz incelenebildi. Yalnızca bu tablet bile eski ama çok sofistike matematik kültürü içeriyor. Bu tablet bize çok şey öğretecek.”

 

Kaynak: https://tr.sputniknews.com/bilim/201708271029893525-3700-yillik-tablete-gore-trigonometriyi-yunanlar-bulmamis/