Twitter
Visit Us
YOUTUBE
YOUTUBE
LINKEDIN
Share

 

İngiltere merkezli düşünce kuruluşu IHS Janes’in raporuna göre IŞİD (Irak Şam İslam Devleti) 2015 içinde elindeki toprakların yüzde 14’ünü kaybetti. IŞİD en önemli kayıplarını, ABD öncülüğündeki koalisyon güçlerinin hava saldırılarıyla desteklediği Kürt güçleriyle savaştığı Suriye ve Irak’ın kuzeyinde yaşadı. Suriye – Türkiye sınırındaki Tel Abyad, Irak’ın Tikrit kenti ve Irak’taki Beyci rafinerisi bölgesi IŞİD’in 2015’te kaybettiği alanlar arasındaki en büyük toprak parçaları oldu. IŞİD ayrıca Suriye’deki Rakka ile Irak’taki Musul kentleri arasındaki ana yolu da kaybetti. IHS Janes, IŞİD’in kontrol ettiği alanın 12 bin 800 kilometre kare azalarak 78 bin kilometre kareye gerilediğini belirtti. Bu kayıpların yanında IŞİD yıl içinde bazı yeni yerleri de ele geçirdi. Suriye kenti Palmira ve Irak’ın en büyük eyaleti Anbar’ın başkenti Ramadi IŞİD’in önemli kazanımları arasında.

IHS Janes’e göre Suriyeli Kürtler ise 2015’te kontrol ettikleri alanları yüzde 186 oranında artırdı. Rapora göre 2015’te Irak yönetimi, topraklarının yüzde 6’sını geri alırken Irak Kürdistan Bölgesel Yönetimi ise yüzde 2’sini geri aldı. Ancak Peşmergenin 2014 yılı içindeki kazanımlarına bakılırsa (Peşmerge IŞİD’le mücadele bahanesiyle Irak’ta tartışmalı bölgeler olarak bilinen Kerkük, Musul’un Sincar, Rabia, Mahmur ile Diyala’nın Hanekin, Mendeli ve Celevla ilçelerinde kontrolü ele geçirdi ve buralardan bir daha çıkmayacağını açıkladı) Barzani yönetiminin toprak kazancı yüzde 40’ları buluyor. Yıl içinde en büyük toprak kaybını ise Suriye yönetimi yaşadı. Şam, topraklarının yüzde 16’sını kaybetti.

Sonuç olarak IŞİD eliyle Irak ve Suriye coğrafyasında haritalar yeniden çizilirken şuana kadar sahada tek kazanan Irak’ta Peşmerge, Suriye’de ise PKK/PYD olmuştur.