Twitter
Visit Us
YOUTUBE
YOUTUBE
LINKEDIN
Share

Ankaranin_Baskent_Olusu_13_Ekim_AnkaraYnYn_BaYkent_OluYu_AnkaranYn_baYkent_olmasY_nedenleri_2

Ulu önder Mustafa Kemal Atatürk, 19 mayıs 1919’da, Samsun’da Anadolu topraklarına ayak basarak Milli Mücadele’ye başlamıştı. Erzurum, Sivas kongrelerinden sonra, Kırşehir yolu ile, 27 aralık 1919’da Ankara’ya geldi. Günlerden cumartesiydi. Ankara ve çevresinin halkı, Mustafa Kemal’i ve beraberindekileri, yollara dökülerek, sevinç gözyaşları içinde karşıladı. Önce Vilayet Konağı’na inen Mustafa Kemal, Ankara Ziraat Okulu’nda kendisine ayrılan daireye yerleşti.

Ankara o günden sonra bir daha eskisi gibi olmadı. Milli Mücadele’nin, hürriyet ve bağımsızlığa kavuşma savaşının merkezi haline geldi. Ankara, Birinci Büyük Millet Meclisi’nin toplanmasından Cumhuriyet’in ilanına kadar geçen süre içinde sayısız olaylara sahne oldu, 13 Ekim 1923’te başkent olarak kabul edildi.

Ankara coğrafi özelliklerinin yanı sıra, diğer yörelerimize göre merkezi konumda olması nedeniyle başkent olarak seçilmiştir. Ulusal Kurtuluş Savaşımızın idare merkezi de olan Ankara’da 23 Nisan 1920’de TBMM açılmıştı. Mecliste başkentin İstanbul olarak kalacağı ya da Ankara’nın başkent olacağı yönünde çeşitli fikirler ortaya sürülmüştür. Ancak İsmet Paşa’nın sunduğu tek maddelik bir önerge ile Ankara başkent olarak seçilmiştir.

Bir Ankara aşığı Şevket Bülent Yahnici’den ağlatan Ankara konuşması